Yapay Zekalı Uçan Robotlar Beklenenden Daha Hızlı Gelişiyor.

DARPA ve AFRL tarafından çalışmaları devam eden XQ-58A Valkyire yapay zekayla uçuşun temellerini inşa ediyor. Burada bir kez daha belirtmek istiyorum ABD’de bulunan DARPA ve AFRL benzeri kurumları bir an önce hayata geçirmeliyiz. TSK’nın ihtiyaçlarının şekillenmesi sürecini sadece üreticiye bırakmak bir çok sorunları ve projelerin beklenenden çok daha uzun sürmesini beraberinde getiriyor. XQ-58A projesi bu kurumların ne kadar etkili olduğunun en somut göstergelerinden bisiri olarak karşımıza çıkıyor.

Yazı çok önemli ve detaylı ama bir kaç başlığı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yeni nesil savaş uçaklarının fiyatları (bakım işletme maliyetleri ve özellikle pilot ve pilot eğitim maliyetleri, bunu ben ekledim) artıyor. Bu nedenle envanterde yeni nesil uçakların sayısı eskiye nazaran daha az olacak. Hatta şu an ki ABD hava kuvvetlerinin envanterinin tarihinde en çok yaşlı uçağın bulunduğu dönem olarak niteleniyor. Dolayısıyla bunu aşabilmenin en önemli yolunun yapay zekaya sahip insansız hava araçları olduğu kabul ediliyor. Şu an bunların tanesinin 3 milyon dolarla 25 milyon dolar arasında olduğu kabul ediliyor ve 80 milyon dolarlık fiyatıyla F-35A’nın çok çok altında olduğu değerlendiriliyor.

Pentagon, DARPA ve Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuarı gibi araştırma birimleri aracılığıyla, Valkyrie gibi prototipleri ve bunları çalıştıran yazılımı inşa etmek için birkaç yıldır çalışıyor. Ancak bu deney artık bir kayıt programına dönüşüyor, yani Kongre’nin onaylaması halinde bu araçların satın alınması için önemli miktarda vergi mükellefi doları tahsis edilecek: Hava Kuvvetleri’nin planına göre önümüzdeki beş yıl içinde toplam 5.8 milyar dolar. (Burada bizde hiç kullanılmayan çok güzel bir betimleme kullanılıyor “önemli miktarda vergi mükellefi doları tahsis edilecek” bizde öyle bir hava var ki alınan platformlar sanki bedava veriliyor)

Hem General Jobe hem de General White, Pentagon’da verdikleri bir röportajda ve yakın zamanda katıldıkları başka etkinliklerde, nihai karar vericilerin insanlar olmaya devam edeceğini, belirttiler ve General Jobe geçen yılın sonlarında Pentagon muhabirleriyle yaptığı bir brifing sırasında “Bu robotun dışarı çıkıp bir şeylere ateş etmeye başlamasına izin vermeyeceğim” dedi.

Binbaşı Elder geçen ay F-15 Strike Eagle’ını deneysel XQ-58A Valkyrie’nin 1.000 feet yakınında uçurdu ve drone kendi başına uçarken, belirli hızlara ve irtifalara ulaşırken bisiklete binmeyi öğrenen bir çocuğun yanında koşan bir ebeveyn gibi yakından izledi. Bu yılın sonlarında yapılması planlanan bir testte, savaş dronundan Meksika Körfezi üzerindeyken simüle edilmiş bir düşman hedefini takip etmesi ve ardından öldürmesi istenecek ve görev için kendi stratejisini oluşturacak.

Bu yılın sonlarında yapılması planlanan bir testte, savaş dronundan Meksika Körfezi üzerindeyken simüle edilmiş bir düşman hedefini takip etmesi ve ardından öldürmesi istenecek ve görev için kendi stratejisini oluşturacak.

Şu anki aşamada amaç Valkyrie’nin uçuş kapasitesini ve yapay zeka yazılımını test etmek olduğundan uçak herhangi bir silah taşımıyor. Planlanan it dalaşı “kurgulanmış” bir düşmanla olacak, ancak Valkyrie’deki yapay zeka ajanı bunun gerçek olduğuna inanacak.

Binbaşı Elder’ın, geliştirmenin bu erken aşamasında otonom drone ile doğrudan iletişim kurmasının bir yolu yoktu, bu nedenle görevine başlarken çok dikkatli bir şekilde izlemek zorunda kaldı.

Binbaşı Elder insansız hava aracına verilen eğitimle ilgili olarak “Öldürmek ve hayatta kalmak istiyor” dedi.

İlk testlerde, otonom dronlar alışılmadık şekillerde hareket edebileceklerini gösterdiler; Valkyrie bir durumda bir dizi takla attı. Binbaşı Elder ilk başta bir şeylerin ters gittiğini düşündü ama yazılımın, sürekli takla atarsa kızılötesi sensörlerinin daha net bir görüntü alabileceğini belirlediği ortaya çıktı. Bu manevra bir insan pilot için mide bulandırıcı bir roller coaster yolculuğu gibi olabilirdi, ancak ekip daha sonra dronun görev için daha iyi bir sonuç elde ettiği sonucuna vardı.

Bazı pilotlar röportajlarında, bilgisayarların uçakların kontrolünü ele geçirmesine izin vereceği için pilotların başlangıçta sistem devredeyken havalanma konusunda isteksiz olduklarını söyledi. Sistemin hayat kurtardığına dair kanıtlar arttıkça, geniş çapta benimsendi. Ancak üst düzey Hava Kuvvetleri yetkilileri, robot savaş dronlarına güvenmeyi öğrenmenin daha da büyük bir engel olacağını kabul etti.

Yetkililer, hava muharebesi için işlevsel bir yapay zeka tabanlı sistem geliştirmenin beş ila 10 yıl alabileceğini tahmin ediyor.

General Jobe, “Hemen o noktaya gelmeyeceğiz ama oraya ulaşacağız” dedi. “Bu algoritmaları eğitmeye devam ettikçe her geçen gün gelişiyor ve daha iyi hale geliyor.”

https://www.eglin.af.mil/News/Article-Display/Article/3480769/ai-successfully-pilots-xq-58-aircraft-at-eglin/

Yayınlayan:

www.erolalper.com

#gelecek#future#safetyculture#positivesafetyculture#olumluemniyetkültürü#boeing#aircraftmechanic#emniyetkültürü#gelecekinsansız#aircraftmaintenance#aviation#aircraft#sikorsyky#lockheedmartin#havacı#aviator#maintenance#work#aviationmaintenancetechnician#havaaracıbakımprofesyonelleri#türkhavakuvvetleri#eğitim#yönetim#teknik#gelişim#alpererol#teknoloji#safety#culture#qualityassurance#management#training#teacher#technology#development#change#events#TAI#ANKA#HÜRJET#KAAN#ANKA3#AKSUNGUR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir