KUŞ ÇARPAN GÜNEY KORE F-35’İ UÇAK BAKIM PROFESYONELLERİNİN EĞİTİMİNE GÖREVLENDİRİLDİ.

? Ocak 2022 yılında 10 kg’lık bir kartalın sol hava alığından girmesi sonucu ağır hasar alan F-35A’nın çok yüksek arıza giderme ve onarım maliyetleri nedeniyle emekliye ayrılmasına ve hava aracı bakım profesyonellerinin eğitiminde kullanılmasına karar verildi.

*

? Sol hava alığından giren kartal, gövdeye nüfuz ederek silah sisteminin olduğu bölüme ulaştı burada bulunan hidrolik hatlarını ve güç kaynağı kablolarını parçalayarak iniş takımlarının açılmasını engelledi ve uçağın gövdesi üzerine iniş yapmasına (belly landing) neden oldu. Uçuş görevlisi pilot mahallinden fırlatmalı sandalye ile atlayarak kurtuldu.

*

? Yapılan incelemelerde gövde, yapı, motor, kontrol ve navigasyon sistemleri gibi kritik alanları kapsayan yaklaşık 300 önemli bileşende ciddi hasar olduğu ortaya çıkartıldı. Yapılacak arıza giderme ve onarım işlemlerinin ise 110 milyon dolar olduğu hesaplanmaktadır. Bu rakam günümüzde 80 milyon dolar civarında bir fiyatı olan F-35A’nın çok üzerinde olduğu için uçağın emekliye ayrılmasının daha maliyet etkin olduğuna karar verildi.

*

? Aktif bir uçağın eğitim amaçlı emekliye ayrılması aslında çokta yadırganacak bir durum değil. Uçakların alınması kadar gerek pilotların gerekse de hava aracı bakım profesyonellerinin eğitimi hayli maliyetli. Benimde mezun olduğum ve ABD’de Eglin Hava Üssü’nde bulunan F-35 Akademik Eğitim Merkezinden 15.000’ninci bakım profesyonelinin mezuniyeti geçtiğimiz ay içinde gerçekleşti.

*

? Bu eğitimler çok maliyetli olduğu için katılımcı ülkeler ilk etapta öncü ekiplerinin eğitimlerini burada tamamlayıp, devam eden personel eğitimlerinin bir an önce ülkede verilebilmesi için eğitim merkezleri kuruyorlar, tıpkı bizim F-16 Teknik Eğitim Merkezimizin olması gibi. Burada sadece kendi ülkemiz personeline değil dünyada bulunan diğer F-16 kullanıcılarına da eğitim vererek ülke için kazanç elde edilmesi de sağlanıyor. Dolayısıyla emekli olan F-35’te burada geleceğin “Hava Aracı Bakım Profesyonellerinin” eğitiminde kullanılmak üzere görev yaparak hayat bulmaya devam edecektir.

BAĞLI YAZI İÇİN TIKLAYINIZ.

Güç bizimle olsun!

İstikbal Göklerdedir!
Başkomutan Gazi Mareşal Mustafa Kemal ATATÜRK

Gelecek heyecan verici.
Gelecek İNSANSIZ hava araçlarının.
Gelecek Hava Aracı Bakım Profesyonellerinin.
Geleceği yakalamak için şimdiden çok çalışmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir