Amerikan Hava Kuvvetlerinde Personel Yaralanmaları Nasıl 8.670 İş Günü Kaybına Yol Açtı?

Bu yazıyı okuyan havacılar bu olayların birçoğunu kendisinden veya beraber çalıştığı arkadaşlarından hatırlayacaktır. Bu yazıyı yayınlamakta ki amacımdan ilki, havacılıkta meydana gelen birçok kazaya ve sonuçlarına değinmiş olması, bundan çok daha önemlisi ise ABD hava kuvvetlerinde emniyet kültürünün en önemli öğesi olan raporlama kültürünün ne kadar sağlıklı çalıştığının bir göstergesi olması. ABD gibi bir ülkenin Hava Kuvvetleri birçok sivil firmanın dahi özenle sakladığı yer kazalarını kamuya cömertçe açıklaması veya bir nevi hesap vermesi. Faydalı olması dileğimle.

Aralık 2012 yılında Katar’da KC-135R üzerinde çalışan bir Hava Kuvvetleri uçak bakım personeli kargo silindiri üzerine kaydı, sırtüstü düştü ve kaza, üç aydan fazla bir süre boyunca işten uzak kalmasına neden olan bir sırt yaralanması ve beyin sarsıntısıyla sonuçlandı.

Mart 2011’di, havacı bir çavuş Randolph AFB’de T-38C’nin bakımlarını yaparken böcek ısırığı nedeniyle 6 gün işten uzak kaldı.Temmuz 2015’te,  Elmendorf-Richardson üssünde görevli bir bakımcı C-130H lastiğinde otururken bir şekilde sıkıştı ve sağlık birimi ona üç iş günü maliyetine özenle “testis travması” teşhisi koydu.

Havacılıkta Yer Kazaları

Bedensel hasar, askeri uçakların bakımcıları için doğal bir risktir. Onarım ve bakımın yapıldığı hangarlar, devasa uçak parçaları, teller ve büyük patlayıcılar etrafında aceleyle dolaşan insanlarla doludur.Ancak ordunun daha az insanla daha fazlasını yapmaya çalıştığı bir zamanda, 2011-2017 yılları arasında havacılık ile ilgili yaralanmalar nedeniyle Hava Kuvvetleri en az 8.670 iş gününü kaybetti. Nisan ayında yayınlanan Military Times havacılık kaza veritabanı, ordunun havacılık camiasında meydana gelen tüm yaralanmalar hakkında nadir bilgiler sunuyor.

Buna ek olarak, kayıp iş günlerine ilişkin rakam, bir kişinin birkaç saat boyunca süren bir yaralanma sonucu tedaviyi ve potansiyel uzun vadeli sorunlara maruz kaldığı durumları kapsamamaktadır. Örneğin, 125 beyin sarsıntısı nedeniyle çalışanlar 466 iş günü çalışmadılar, ancak bu sorunların yıllarca nasıl devam edebileceğine dair artan anlayış göz önüne alındığında, muhtemelen kaybedilen zamanın toplamı çok daha büyük. Veriler, kayıp iş günlerinde standart olarak sıralandığından, çalışma süresinin kaybına neden olan ancak tam gün izin verilmeyen daha küçük günlük yaralanmalar hariç tutulmuştur.

Havacılıkta meydana gelen yer kazalarından etkilenen organlar veya vücut uzuvları

Bununla birlikte

buy kamagra

, genel olarak, Defense News ve Military Times tarafından meydana gelen kazalar sonucu oluşan yaralanmalar sınıflandırılarak sunulmasıyla uçak bakım birliklerinin çok ağır koşullar altında çalıştığı, uçaklar ve döner kanatlı platformlar üzerinde çalışan teknisyenlerin yetersiz çalışma ortamları nedeniyle aşırı yıprandıklarını belirtilmiştir.

Yaralanma türleri geniş ve çeşitlidir, ancak büyük çoğunluğu beklenildiği türdendir.  Uçakların bakımları yapılırken oluşan kazalar birbirinin benzeridir.Son yıllarda muhtemelen hiçbir düşman,  82 uçak bakımcının merdivenler nedeniyle yaralanmasına ve 682 günü kaybetmesine neden olmamıştır.20 defa kablolar, kablolara veya koruyuculara takılmadan kaynaklanan vücut uzuvlarının burkulması olayı rapor edilmiş ve bunun sonucunda 279 gün rapor alınmıştır. Ayrıca bir bakımcı kötü bir başparmak yaralanması sonucu kalıcı kısmi sakatlığa uğramıştır. Bakımcılar uçak üzerinde çalışırken antenlere dikkat etmeleri gerekiyor. 22 bakımcı antenlere çarpma sonucu 51 iş günü iş görmezlik raporu aldı. 100 günün üzerinde kayba mal olan dört olay meydana geldi. Bunlardan ilki, bir silah teknisyeni F-15C’ye bir füze yüklerken 180’den fazla kayıp iş gününe mal olan omzundaki rotator manşetini yırttı; C-5 üzerinde çalışan başka bir havacı ise sol ayak bileği yaralanması nedeniyle 180 gün işe gelemedi. B-1B uçağı üzerinde çalışan havacı kanattan düştü ve birden fazla yaralanma onu 128 günden fazla işe gelmesine izin vermedi; ve C-17A uçağının yüklemesinde görevli bir havacı bacağının aşırı bükülmesi sonucu tibialarını “diz ekleminin hemen altında” kırdı, bu ise ona 100 güne mal oldu.

Omuzda meydana gelen rotator manşeti yırtığı
Tibia

Yedi kaza o kadar kötüydü ki, bakımcılarda kalıcı kısmi maluliyetler meydana geldi, bunun anlamı çalışanlar kalıcı bir şekilde yaralandılar ve bu bir daha düzelmeyecek. MV-22B üzerinde çalışan bir bakımcının sol dizine “yanlışlıkla M-4 deşarjı” oldu; KC-135R iniş takımında bir başparmak kopması oldu ve ABD Savunma Sekreteri tarafından “Kıyamet günü uçağı” olarak adlandırılan E-4B üzerinde bulunan “drogue sisteminde çalışan bakımcılarda ciddi anlamda nedeni belirlenememiş yaralanmalar meydana geldi.

Kıyamet Günü Uçağı bakımcılarına cehennemi yaşatıyor

Emniyet Kültürü Eksikliği Mağdurları

Vücut parçaları açısından, başınızı koruduğunuzdan emin olun ve belki de ekstra bir kask takın. Veri tabanındaki yaralanmaların neredeyse dörtte biri baş, yüz veya boynu içeriyor. Sırtta veya gövdede 215 olay meydana geldi; diğer 230 kaza bacak, ayak bileği, ayak ve ayak parmaklarını etkiledi, 188 olayda ise bakımcıların kol, bilek ve parmakları yaralandı.

Daha nadir görülse de, ancak yine de dikkat çeken önemli yaralanmalar meydana geldi. Dışarda uçak üzerinde çalışan üç bakımcı donma vakası sonucu şok geçirdiler. Çalışanlardan biri olaydan sonra “nörolojik komplikasyonlar” nedeniyle 26 işe gelemedi. T-38C uçağında yapılan bakımda dalak yırtığı meydana gelmesi sonucu bakımcı 36 iş günü çalışamadı.

Ve trajik bir şekilde, KC-135R bakımcısı 2011 yılında merdivenden düştü ve “çürük kalçalar” için tek bir iş günü kaybetti. Hızlı bir iyileşme için en iyi dileklerimizle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir